محصولات چاپی سیلندر مرکزی

cilandr

تعریف فلکسوگرافی

فلکسوگرافی (flexography) روش چاپی است با یک لوح چاپ برجسته (کلیشه) و منعطف. این لوح به سیلندر لوح دستگاه چاپ فلکسو گرافی چسبانده می شود. روش فلکسو در واقع نوع امروزی چاپ لترپرس (چاپ با استفاده از حرف و تصاویر برجسته فلزی است). البته چاپ فلکسو همه کاره تر از روش لترپرس است چرا که با استفاده از آن می توان تقریبا تمام سطوح همچون پلاستیک، فویل، سلفون و کاغذ را چاپ کرد. این روش به طور وسیعی جهت چاپ سطوح به کار رفته در بسته بندی مواد غذایی به کار می رود.همچنین از آن می توان برای چاپ سطح وسیعی با یک رنگ یکنواخت و یکدست استفاده کرد.

تاریخچه چاپ فلکسو

در سال ۱۸۹۰ اولین ماشین چاپ در لیورپول انگلستان به وسیله Baron،Bibby و پسرانش ساخته شد. در دهه ۱۹۰۰ چاپخانه های اروپایی با استفاده از صفحات لاستیک چاپ و آنیلین نفت مبتنی بر جوهر توسعه یافته بودند. این شیوه چاپ، چاپ آنیلین نامیده می شد. در دهه ۱۹۲۰ بیشتر ماشین های چاپ در آلمان ساخته می شدند. در آلمان این فرایند gummidruck یا چاپ لاستیکی نامیده می شد. در آلمان همچنان امروزه به این نوع چاپ gummidruck گفته می شود.

در اوایل قرن بیستم این تکنیک (چاپ فلکسو) به صورت گسترده ای در بسته بندی مواد غذایی در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.در سال ۱۹۲۰ مدیریت غذا و داروی آمریکا FDA رنگ های آنیلین را جز رنگ های نامناسب برای بسته بندی مواد غذایی طبقه بندی کرد و سبب کاهش فروش این نوع دستگاه چاپ گردید. از اینرو شرکت های خصوصی تلاش کردند با استفاده از نام های جدید برای این روش از جمله printing Lustro,printing Transglo فروش را بالا ببرند اما به موفقیت چشمگیری دست نیافتند.حتی بعد از آنکه مدیریت غذا و داروی آمریکا چاپ آنیلین را با استفاده از جوهرهای جدید در سال ۱۹۴۹ تصویب کرد خرید و فروش این دستگاه های چاپ همچنان رو به کاهش بود و برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی هنوز هم حاضر به در نظر گرفتن نام چاپ آنیلین بر روی بسته بندی محصولاتشان نبودند.سرانجام نمایندگان صنعت بسته بندی به این نتیجه رسیدند که این فرایند نیاز به تغییر نام دارد.

در سال ۱۹۵۱ فرانکلین ماس، مدیر شرکت Mosstyper خواستار ارائه اسامی جدیدی برای این نوع فرآیند چاپ شد.بیش از ۲۰۰ نام ارائه شد که در نهایت یک کمیته به نام کمیته وزن کشی و بسته بندی عبارات سه نام rotopake،permatone،flexographic که اکثریت آرا پستی را از سمت خوانندگان داشتند انتخاب و از بین این سه نام نیز flexographic چاپ فلکسو انتخاب شد.

کاربردهای چاپ فلکسوگرافی

روش فلکسو از روش های چاپی است که همواره گسترش و پیشرفت بسیار سریعی را بر خود دیده اند. البته نباید تصور کرد که این روش تنها برای چاپ محصولاتی خاص کاربرد دارد. در واقع قابلیت این روش برای چاپ انواع مختلفی از سطوح چاپی باعث شده تا گستره وسیعی از محصولات با این روش قابل چاپ باشند، بسته بندی مواد غذایی همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین میادین کاربرد این روش چاپی است. چاپ بر روی کیسه های پلاستیکی لفاف های بسته بندی، کاغذ دیواری، مجلات،ضمایم روزنامه ها، کتب و فرم های اداری از دیگر کاربردهای رایج این روش چاپی اند.

  • از کلیشه ژلاتینی برای چاپ فلکسو استفاده می شود و روش آن به صورت رول می باشد.
  • جهت سفارش تصویر از کلیشه ۶ رنگ که کلیشه دیجیتال هم به آن می گویند، استفاده می شود.
  • کلیشه های فلکسو ماندگاری بسیار زیادی داشته و برای چاپ مجدد لزومی به ساخت کلیشه مجدد نیست.